wtorek, 12 marca 2013

Craft Line Crackle Random 2x50ml - preparat do spękań dwuskładnikowy

Crackle Random, to nowy dwuskładnikowy crackle z firmy Craft Line, dzięki któremu możemy uzyskać nieregularne spękania.Stosowanie: na ozdobioną powierzchnię, miękkim i suchym pędzlem nakładamy pierwszą warstwę - (1/2), po jej wyschnięciu następną, również suchym pędzlem - (2/2).

Druga warstwa, podczas schnięcia popęka. Powstałe spękania zależą od kierunku pociągnięć pędzlem oraz grubości nałożonych warstw.

Spękania wypełniamy: farbą olejną, pastą postarzającą lub proszkiem pigmentowym. Zabezpieczamy pracę używając lakieru akrylowego wodnego lub na bazie rozpuszczalnika.Spękania wychodzą bardzo ciekawe i już widzę, że trzeba przeprowadzić trochę eksperymentów, bo w przeciwieństwie do Crackle Micro bardzo dużo zależy od sposobu nakładania crackle. Crackle Micro pęka tak samo, niezależnie od tego jak nałożymy warstwy. W przypadku Crackle Random należy obie warstwy nakładać w tym samym kierunku lub pod niewielkim ukosem, jeżeli nałożymy warstwy prostopadle, to otrzymamy minimalną ilość pęknięć. Poniżej na pierwszym przykładzie nakładane ukosem, na drugim równolegle a na trzecim równolegle i dużo grubiej. Wpływu suszarki na wielkość spękań nie stwierdziłam.
Kolejne eksperymenty przeprowadziłam nakładając step 2 przy pomocy pędzelka gąbkowego:


Step 1 nałożony pędzlem, step 2 gąbką obie warstwy niezbyt grube.


 Step 1 nałożony pędzlem, step 2 gąbką obie warstwy grube. 


Obie warstwy nałożone grubo przy pomocy gąbki.

10 komentarzy:

 1. wygladaja ciekawie, musze sprobowac, choc wierna jestem Stamperii ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie bardzo zaintrygował :) Właśnie położyłam na trzy rózne sposoby/grubości step 1, jutro dam step 2 gąbką albo co mi tam przyjdzie do głowy i będę niecierpliwie czekać na efekty.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem początkującą dekupażystką i właśnie poszukuję preparatów do krakowania. Mam już inne produkty z craft line i chyba zdecyduję się na jakiś crackle tej samej firmy ponieważ nie są zbyt drogie. Mam tylko pytanie czym najłatwiej wypełnić spękania?

  OdpowiedzUsuń
 4. Do wypełniania spękań polecam Antique Paste http://www.decoupageart.pl/index.php?cPath=63 Najwygodniej wypełnia się miękką szmatką wcierając w spękania, następnie czystą stroną szmatki zbieramy nadmiar pasty.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za odpowiedź:) Postaram się ja wypróbować i pochwalę się efektami. O ile oczywiście będzie czym:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Czekam niecierpliwie na link :)

  OdpowiedzUsuń
 7. witam, w ogóle nie wychodzą mi spekania tym preparatem, jaka może być przyczyna? aż boję się robić kolejną rzecz żeby nie zepsuć.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie wychodzą w sensie,że nie pęka czy wychodzą nieładne? Jeżeli nie pęka to trzeba pilnować, żeby obie warstwy nadkladać w tym samym kierunku, jeżeli pękniecia są słabo widoczne, to trzeba dać grubsze warstwy (im grubiej nakładamy crackle tym pęknięcia są większe).

  OdpowiedzUsuń
 9. No właśnie w ogóle nie wychodzą, kładę w tym samym kierunku. Zrobiłam po otwarciu jedną rzecz i wyszła, a już kolejne nie wychodzą. Robię i robię i nic. Czy może być za zimno w mieszkaniu? za duża wilgoć? bo juz to gdzieś kiedyś czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Temperatura i wilgotność mają znaczenie przy crackle dwuskładnikowych, ale raczej dotyczy to wielkości/szerokości spękań. Prze crackle random jak robiłam próby, to suszenie suszarką nie zmianiało efektów, więc na podwyższoną temperaturę jest raczej odporny. Przy dodatnich temperaturach powinien działać - przyznam, że nie mam pomysłu dlaczego crackle nie wychodzi - proszę zrobić kilka prób "na boku", żeby nie ryzykować zniszczenia przedmiotu - skoro podejrzenie jest, że za zimno to w ciepłym miejscu i dać grubszą warstwę, bo może jest za cienko nakładana. Uwaga! Pierwsza warstwa musi dobrze wyschnąc przed nałożeniem kolejnej i każdą z warstw należy nakładać suchym pędzlem. Mam nadzieję, że się uda :)

  OdpowiedzUsuń