poniedziałek, 18 czerwca 2012

Papier do decoupage

Klasyczny papier do decoupage jest drukowany metodą offsetową i jest nabłyszczany tylko na stronie zadrukowanej, aby kolory były ładniejsze i trwalsze i żeby aby na odwrocie klej łatwiej przenikał.
W ofercie są również papiery drukowane metodą cyfrową, niezwykle wysokiej jakości np.: papier do decoupage Digital Collection firmy Calambour.
Papiery do decoupage są różnej grubości od 60 gr do 85 gr. Im mniejsza gramatura tym papier jest cieńszy i ławiej go przeklejać.

Po dokładnym wycięciu motywu (ostrymi nożyczkami), przystępujemy do naklejenia go na wybranym podłożu. Klej do decoupage nakładamy na całą dekorowaną powierzchnię, a natępnie przykładamy wycięte motywy.

Naklejanie papieru do decoupage

Wycięte fragmenty papieru namaczamy w zimnej wodzie przez około 30 sekund, żeby uniknąć powstawania pęcherzyków. Papier zwinie się w rulonik. Kiedy papier się rozwinie osączamy go i osuszamy papierem kuchennym, wtedy jest gotowy do naklejania. Osuszonym motywem pewniej możemy manewrować, bez obawy, że się podrze lub zniszczy.

Po przyłożeniu papieru do powierzchni dociskamy je wałkiem z gąbki. Następnie rozprowadzamy klej pędzlem na całej powierzchni.
 W przypadku, gdy dekorujemy powierzchnię małymi motywami, smarujemy je klejem na odwrocie. Do pracy z małymi motywami przydatna będzie precyzyjna pęsetka.

Jeżeli w trakcie naklejania mimo wszystko zrobią się bąbelki, nakłuwamy je szpilką i wygładzamy.

W przypadku papieru trzeba nałożyć znacznie więcej warstw wierzchnich lakieru, niż w przypadku serwetek papierowych czy ryżowych, żeby całość była gladka.
Przy co drugiej warstwie wyrównujemy nierówności drobnoziarnistym papierem ściernym.

Papiery do decoupage:

Papier Calambour

Papier do decoupage Celina

 Papier do decoupage Digital Collection drukowany cyfrowo  

Papier TO-DO Enjoy

 Papier TO-DO Soft 

 Papier TO-DO minisoft 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz