środa, 11 lipca 2012

Decoupage krok po kroku crackle dwuskładnikowe - wypełnianie spękań

Crackle dwuskładnikowe  (Cadence Crackle Varnish, Cadence Mosaic Crackle, Craftline Crackle Classic, Crackle Fineline) stosujemy, gdy chcemy osiągnąć przeźroczyste spękania. Spękania wypełniamy preparatami dzięki którym widać ich strukturę.
Przy zastosowaniu do dekoracji crackle dwuskładnikowego kolejność prac jest inna niż w przypadku crackle dwukolorowego (jednoskładnikowego).
Pracę zaczynamy od pomalowania tła na jasny kolor (lub zostawienia w naturalnej postaci jak poniżej) oraz naklejenia serwetki lub papieru.
Pominęłam w tym przykładzie naklejenie motywu, żeby lepiej było widać efekt spękań.

Nakładamy Step 1 Crackle przy pomocy suchego, miękkiego pędzla.
Wybrałam ten crackle, bo daje on szerokie i mocno widoczne spękania.


Zostawiamy crackle wyschnięcia, a gdy będzie przezroczysty jak powyżej, nakładamy grubą wartstwę Step 2, również suchym, miękkim pędzlem.
Im grubszą warstwę nałożymy, tym spękania będą większe i szersze.


Zostawiamy projekt do całkowitego wyschnięcia, ponieważ nałożenie preparatu wypełniającego, na nawet trochę wilgotną powierzchnię spowoduje bezpowrotne zabrudzenie pracy.

Wielkość i szerokość spękań jest zależna od temperatury i wilgotności powietrza w jakim przedmiot jest suszony. Tutaj musimy eksperymentować, bo efekty potrafią się znacznie różnić w zależności od warunków atmosferycznych.
Możemy przyspieszyć wysychanie crackle używając suszarki do włosów - uzyskamy wtedy szeroką główną siatkę spękań oraz drobniejsze spękania w tle.

Gdy crackle wyschnie możemy przystąpić do wypełniania spękań. Używamy do tego pędzelka gąbkowego do preparatów sypkich (porporina) lub miękkiej szmatki do past, wosków lub farb olejnych.
We wszystkich przypadkach używamy miękkiej, czystej szmatki do usunięcia nadmiaru preparatu z powierzchni zdobionego przedmiotu.

W naszym przykładzie użyłam sześciu różnych preparatów do wypełniania spękań (rzędami od lewej do prawej):
- porporina 
- CraftLine patina liquid (bitum)
- Stamperia wosk postarzający CeraAntica złoty
- CrafLine antique paste silver
- Stamperia wosk postarzający CeraAntica liliowy
- farba olejna fioletowa 

Preparaty typu woski czy pasty można ze sobą mieszać dla osiągnięcia ciekawszego efektu kolorystycznego.
Pracę zabezpieczamy używając lakieru w sprayu lub płynnego lakieru syntetycznego.
W przypadku używania preparatów sypkich (np porporina) zabezpieczamy pracę lakierem w sprayu ponieważ nakładanie płynnego lakieru mogło by spowodować wypłukanie proszku ze spękań. 

3 komentarze:

  1. dziękuje za kursik jest bardzo pomocny!!!
    zapraszam po wyróżnienie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. witam wypełniłam spekania cienie do oczu bo o tym tez słyszałam ale kiedy lakieruje lakierem z werniksem to robia mi się grudki nie mam już sił prosze o radę ??

    OdpowiedzUsuń